AUTO-GYRO "57-my" TEAM powstał spontanicznie. Tworzy go dwóch pilotów, miłośników wiatrakowców. Wspólnie występują na szeregu imprezach lotniczych w Polsce, prezentując możliwości swoich maszyn.

Nazwa zespołu „57-my” jest nawiązaniem to roku urodzenia pilotów zespołu, Wiesława Jarzyny i Romualda Owedyka.

SP-XSTW
SP-XSTW

Wiesław Jarzyna

Pilot wiatrakowcowy i śmigłowcowy. Jako pierwszy w Polsce posiadacz świadectwa kwalifikacji pilota wiatrakowca (UAGP). Instruktor śmigłowcowy i wiatrakowcowy w Ośrodku Szkolenia Lotniczego (ATO) SALT AVIATION w Modlinie.

SP-XERO, TERCEL
SP-XERO, TERCEL

Romuald Owedyk

Rozpoczął swoją przygodę z lotnictwem w wieku 53 lat, szkoleniem na pilota wiatrakowca. Jest pierwszym wiatrakowcowym uczniem Wiesława Jarzyny. Był właścicielem pierwszego zarejestrowanego w Polsce od czasów powojennych wiatrakowca XENON (SP-XENA), który przekazał do zbiorów Muzeum Lotnictwa w Krakowie. Aktualnie posiadacz następcy – SP-XERO (Tercel, ze stajni Trendak.eu).

Zespół "57-my Gyrocopters Team" posiada łączny nalot na wiatrakowcach przekraczający 3700 godzin.

WIATRAKOWIEC – a właściwie WIROWIEC – bo taką nazwę ten statek powietrzny otrzymał w Polsce w latach przedwojennych – to maszyna w klasie ultralekkiej, do której pilotowania wystarczy świadectwo kwalifikacji z uprawnieniem UAGP.